Koty możemy podzielić na 2 główne typy

Pierwszy typ stanowią te mieszkające w naszych domach lub wychodzące na wędrówki, koty gospodarskie mieszkające, czyli wszystkie te, które mieszkają przy człowieku, który zapewnia im zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych.

Drugi typ to koty zdziczałe, wolnożyjące – jak każde dzikie zwierzę znakomicie radzi sobie sam, bez większej ingerencji człowieka.

Z powodu natury kotów wychodzących rocznie tracimy wiele milionów zwierząt dzikich – w tym niezliczone ilości zwierząt rzadkich, którym należy się ochrona, to dlatego też już od wielu miesięcy trwają batalie czy powinny zostać wprowadzone dodatkowe sankcje dla właścicieli kotów domowych, wychodzących.

 

Czy to dobry pomysł, aby zamknąć kota w domu?

Nasze zdanie w tym temacie jest takie, że powinniśmy dokładać wszelkich starań, aby nasz domowy pupil żył szczęśliwie w mieszkaniu, a dzięki zaspokojeniu jego potrzeb nie miał ochoty opuszczać bezpiecznego domostwa (np. jedzenie, kuweta, rozrywka dostosowana do temperamentu kota). To niebezpieczne zarówno dla innych zwierząt, jak i niego samego. Oczywiście ostatecznie decyzję podejmuje opiekun po dokładnym rozważeniu indywidualnej sytuacji, zachęcamy jednak do refleksji i spojrzenia szerzej, nie tylko z perspektywy behawioru samego kota.